KURBAN ETİNİ DONDURMA

Kurban etini dinlendirip işlediniz ve sıra dondurma aşamasına geldiyse kullanacağınız kadar eti bir arada paketlemeniz gerekir. Çünkü donmuş etin çözdürüldüğünde kullanılması gerekir ve tekrar dondurulması etin bozulmasına neden olur.

KURBAN ETİNİ ÇÖZDÜRME VE ET İLE TEMAS

Yemek hazırlığı yaparken derin dondurucunuzdaki kurban etlerinden kullanacaksanız, etin çözülme süresini de yemek hazırlığı sürenize katmanız gerekir. Çünkü donmuş etlerin dondurucudan çıkarak buzdolabında çözdürülmesi uygundur. Yavaş yavaş çözülmesi gereken etlerin çabuk çözülmesi için; eti güneşe koymamak, kalorifer ısısından faydalanmamak, eti 2 saatten fazla oda sıcaklığında bırakmamak gerekmektedir.

Yemek hazırlıklarınızda çiğ ete dokunduktan sonra ellerinizi iyice yıkamalı, et doğradığınız tahtayı sebzelerde kullanmamalısınız. Çünkü her ne kadar sağlıklı bir şekilde dondurulsa da çiğ et bakteri üretebilmektedir. Bu nedenle her zaman için sebze ve meyveler için ayrı, et ürünleri için ayrı bir doğrama tahtası kullanmalısınız.

Kırmızı et, kendisi için uygun koşullar sağlanmadığında kolaylıkla ve çok hızlı bir şekilde bozulabilen bir et türüdür. Bozulmuş bir şekilde tüketildiğinde ciddi zehirlenmelere yol açabilen kırmızı etin nasıl saklanacağını bilmek bu yüzden son derece önemlidir. KurbanKVS olarak sağlığınızı önemsiyoruz. Bu nedenle kurban etlerinizi teslim etmeden önce sizlerin kolay ve sağlıklı şekilde saklayabilmeniz için titizlikle çalışıyoruz.

Kurban etinin saklanması için derin dondurucular oldukça önemlidir. Derin dondurucular kurban etinin saklanma süresini uzatır ancak derin dondurucularda uzun süre saklamak için hazırlanan kurban etleri de bu sürece uygun bir şekilde ince dilimlenmiş ya da parçalanmış hâle getirilmelidir. Kalın parçaları derin dondurucuda saklamak, bozulmanın önüne geçmeyebilir. KurbanKVS olarak kurban etinizi tamamen işliyor, yaklaşık 500’er gram olacak şekilde ayrı ayrı ve hava almayacak şekilde paketliyoruz. İleride tüketmek için çıkartacağınız etinizin hangi et olduğunu rahatlıkla görebilin diye üzerlerine isimlerini yazıyoruz. (kıyma, kuşbaşı, değerli et vb.)

Kemikli etlerin saklanmasında ise birçok noktaya dikkat etmek gerekmektedir. Öncelikle kemikli etleri küçük parçalar şeklinde saklamak, saklama ömrünün uzatılması açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Kemiklerin ev ortamında parçalanması oldukça güçtür. KurbanKVS kurban etinizdeki kemikleri de leziz tariflerinizde rahatlıkla kullanabilin diye küçük parçalar halinde paketleyerek sizlere ulaştırır.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir