Kurban Eti Nasıl Pişirilir?

Kurban Bayramı denilince akla hemen lezzetli et yemekleri geliyor. Ancak bu yemekleri yaparken de etin nasıl pişirileceğini iyi bilmek gerekiyor. Kolay gibi gözükse de hataya pek açık olmayan et nasıl pişirilir?

Yumuşacık lokum gibi bir et pişirmenin en önemli unsuru doğru ettir. Pişireceğiniz yemek, sizi doğru et konusunda yönlendirecektir. Izgara yapılacaksa ızgaralık, yemek yapılacaksa yemeklik et tercih etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Etin istediğiniz yumuşaklıkta olmasını sağlamak için pişirme tekniği çok önemlidir. Kızartmalar için ızgara kullanabilir, sulu yemekler için güveç tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte pişirme süresini de yapacağınız yemeğe göre iyi ayarlamalısınız.

Ağızda dağılan bir et elde etmek için kesinlikle marine etmelisiniz. Zeytinyağı, süt veya baharatlarla marine edeceğiniz et hem daha lezzetli hem de istediğiniz kıvamda olacaktır.

Eti dolaptan çıkardığınız an pişirme işlemi yapmayın. Oda sıcaklığına gelmesini ve dinlenmesini mutlaka bekleyin.

Eğer etinizi fırında pişirmeyi tercih ediyorsanız, öncesinde tavada bir süre pişirin. Daha sonra etinizi fırına sürebilirsiniz. Bu işlem etinizin daha yumuşak olmasını sağlayacaktır.

Önemli bir püf noktası da tabii ki sirke. Etinizi yumuşak pişirmek istiyorsanız, etiniz pişerken üzerine birkaç damla elma ya da üzüm sirkesi gezdirin. Eğer sirkenin kokusu ve tadından hoşlanmıyorsanız limon suyu da katabilirsiniz.

Eğer etinizi kızartma yapacaksanız tavanın veya ızgaranın yeterince kızarmış olduğuna emin olun. Yeterince kızmamış tavada etiniz kuruyabilir.

Tuzu eksik olan et çok da lezzetli olmayacaktır. Ancak ete tuzu piştikten sonra atın. Kurban bayramı deyince akla ilk gelen şey tabi ki Kurban kavurmasıdır. Kavurmalarda ise ocaktan almadan birkaç dakika önce tuz ekleyin. Öncesinde eklenen tuz etin sert olmasına sebep olacaktır.

Sağlıklı et için ekstra yağ kullanmamaya dikkat edin. Etin kendi yağı güzelce pişmesi için yeterli olacaktır. Sarı ve yoğun yağları alındıktan sonra kalan yağ ete asıl lezzeti verecek olan bölümdür.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir