Kurban Çeşitleri Hangileridir?

VACİP KURBAN

Vacip kurban denildiğinde akla ilk gelen kurban, Kurban Bayramında kesilen kurbandır. Ancak aşağıda da ifade edileceği üzere bir kimsenin gerçekleşmiş olan adağı için vadettiği kurbanı kesmesi de o kimse üzerine vaciptir. Arasındaki fark ise kurban bayramında kesilen vacip kurbanın bayram günlerinde ( bayramın 1. 2. ve 3. Günü akşama kadar) kesilmesidir. Sair zamanlarda kesilen kurbanlar kurban bayramında kesilen kurban yerine geçmez. Niyeti bayram kurbanı bile olsa olmaz. Bayram günlerinde kesmek zorundadır.

Bazı ibadetlerde zaman şarttır. Namaz, hac ve kurbanda olduğu gibi.

Vaktinin haricinde kılınan yüzlerce rekat namaz iki rekat farz yerine geçmeyip nafile namaz olacağı gibi kurbanı da Kurban Bayramı günlerinde kesmek lazımdır.

Kurban bayramında ibadet niyetiyle kesilen kurbana denir.

İslam’da kurbanın pek çok şartı ve önemi bulunmaktadır. En başta Allah’a yakınlık sağlamayı imkan kılan ve vesile olan amaç yer almaktadır. Ancak sadece bu amaç ile kalmaz. Aynı zamanda fakir ve fukaraya yardım etmek, amaca uygun şekilde İslamiyet’in Usulüne göre kesim yapmak gibi birçok önemi bulunmaktadır. Kurbanlığın en önemli şartı ise İslami usullere uygun biçimde kesim gerçekleştirmektir. Böylece ibadet maksadıyla yapılan kesim, pek çok hayırlı durumlara vesile olmaktadır.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir