KAVURMA ETİ KURBANIN HANGİ BÖLGESİNDEN YAPILIR?

Aslına bakılırsa bu konuda pek çok farklı düşünce yer alır. Her yörenin farklı damak tadı ve geleneklerinden kaynaklanan bir durum olduğu düşünülebilir. Ancak bu konuda uzman olan kişiler için ortak olan kısım kurbanın kol bölümüdür. Kurbanın kol bölümünden elde edeceğiniz eti kuşbaşı doğrama yöntemiyle muhteşem bir kavurma tadı deneyimleyebilirsiniz.

Tabii bunu gerçekleştirirken yalnızca etin hangi bölgeden alındığına ve etin ne şekilde parçalandığına dikkat edilmesi yeterli değildir. Bu iki etmen çok büyük öneme sahip olsalar da kavurmayı lezzetli hale getiren püf nokta et ile yağın oranıdır. Kurban eti ile yağı eşit oranda olacak şekilde tencereye katılmalıdır. Şöyle izah etmek gerekirse örneğin 1 kilogram kıyma için 1 kilogram yağ koyulması gerekir. Böylece kurbanın kol bölümünden elde edeceğiniz et ile yağ aynı süre içerisinde pişebilir. Bu da çok daha lezzetli ve sağlıklı şekilde kavurma elde etme imkanı sağlar. Kurbanın budunun değişik bölümlerinden elde edeceğiniz etleri bir araya getirebilir; kuşbaşı haline getirebilir ve farklı baharatlar ile süsleyebilirsiniz.

KAVURMA ETİ PİŞİRİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR?

Kurbanın etinden elde edilmiş kavurma etini pişirirken, dikkat edilmesi gereken birtakım unsurlar söz konusudur. Bu unsurları ele alarak harika bir kavurma lezzeti yakalayabilir; aileniz ve sevdiklerinizle beraber, kurban etinden hazırladığınız kavurmanızı afiyetle tüketebilirsiniz.

  • En önemli püf noktalarından biri tuz. Izgaralık ette iri taneli tuz kullanılmalı (kaya ya da deniz tuzu), etli tencere yemeklerinde ise sofra tuzu. Izgaralık ette tuz önceden atılırken tencere yemeklerinde ise sonradan konulmalı. Bu yüzden kavurmaya da tuz en son eklenmeli.
  • Kavurma yaparken et de yağ da eşit parçalar halinde doğranmalı ki parçalar eşit sürede pişsin. Aksi takdirde küçükler daha erken pişecek büyük parçayı pişireyim derken de küçükleri yakacaksınız.
  • Kavram yağı kavrulduktan ve sıvısını tencereye bıraktıktan sonra tüm taneleri tencereden alınmalı. Zira etler ilave edildiğinde, et pişerken yağ yanıp siyah noktalar haline dönüşebilir.
  • Eğer küçükbaş kurban etinden kavurma yapıyorsanız küçükbaşın keskin kokusu sizi rahatsız edebilir. Bu durumda küçükbaş kurban etinin kokusunu alabilecek bir yöntem olarak limonu tercih edebilirsiniz. Limon koyun, keçi, gibi küçükbaş kurbanların keskin kokusunu bastırma noktasında etkili olacaktır.
  • Kavurma yapılacak olan tencere de oldukça önemllidir. Kavurmaya oranla çok büyük veya çok küçük tencere kullanmak kavurmanızın lezzetini sekteye uğratabilir. Bu nedenle yapacağınız kavurma ile orantılı ideal bir tencere kullanılması gerekmektedir.

Aynı zamanda tencerenin sıcaklığı da çok önemlidir. Tencere iyice ısıtıldıktan sonra (hafiften dumanlar yükseldiği zaman) sırasıyla önce kavram yağı(kavram yağı: İç bölgeden, böbreklerin üzerinden çıkan yağa denir.), sıvısı çıktıktan sonra da (iyice sarımtırak bir hal aldığı ve kuruduğu vakit de) etler eklenmeli. Sadece kavurma yaparken değil, sebze yemeklerinde bile tencere soğukken malzeme asla tencereye konulmamalı.

  • Biberiye asidik özelliğe sahiptir. Asidik özellikte olduğu için et üzerindeki kokunun giderilmesi adına birkaç biberiye eklenebilir. Bu sayede et üzerindeki yoğun koku giderilebilir.

Bu gibi pratik ve kolay unsurlara dikkat ederek evde damak tadınıza uygun harika lezzetleri deneyimleyebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki lezzet detaylarda gizlidir.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir