İSLAMİ USULLERE GÖRE KURBAN KESİMİ NASIL OLMALIDIR?

Kurban kesecek olan Müslümanların en çok merak ettikleri konuların başında; İslam’a göre kurban nasıl kesilir, İslami usullere göre kurban nasıl kesilir, Sünnete uygun ve sünnete göre kurban nasıl kesilir soruları gelmektedir.

İslam dininde kurban, hem bir vecibe hem de bir ibadettir. Bu ibadetin yerine gelmesi içinde bazı mühim şartları vardır.

İslamda Kurban kesmek kadar kurbanı kesen kişi de önemlidir. Mümkünse kişi kendi kurbanını kendisi kesmeli veya Müslüman ve ehil olan bir kimseye vekaleten kestirmelidir.

Kurban keserken besmele çekmeyi ve niyet etmeyi unutmamalı, kurban kesildikten sonra da şükür namazı kılmayı ihmal etmemelidir. Eğer besmele kasten terk edilir veya ehli kitap dışında Müslüman olmayan biri keserse kesilen kurban murdar olur, eti de yenmez.

Kurbanlık hayvanlarda kendilerini sahipleri için Hz. Allah’a kurban edeceğinden onlarda hükmen şehit sayılırlar. Bunun içindir ki kurbanlık hayvanlara eziyet etmeden onun kendi günahlarına bedel olarak kesildiğini bilerek ve bu düşünce ile hareket etmek gerekir.

Şöyleki ; Kurban eziyet vermeden yatırılır. Kesilecek diğer hayvanların gözü önünde kesilmemelidir. Sol tarafı üzerine kıbleye çevrilir. Ayaklarından üçü bağlanır. Üstte kalan sağ arka bacağı bağlanmaz. Sığırın dört bacağı da bağlanabilir. Deve ayakta kesilebilir. Sol ön ayağını bağlayarak yatırmak caizdir.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir