ELEKTRİK VE NARKOZLA BAYILTARAK KURBAN KESMEK?

Kurban ibadeti yukarıda da bahsedildiği gibi çok hususi anlamları olan bir ibadettir. Kurban’da her ne kadar hayvanı boğazlama fiili olsa da kurban merhamet, iyilik, yakınlık, Allah’a yaklaşmak demektir. Her ibadette olduğu gibi Kurban ibadetinin de bir usulü, yapılma şekli vardır. Namazlarımızı nasıl ki usulüne göre ve sünnete uygun kılmaya gayret ediyor, haccı nasıl sünnete uygun olarak en ince ayrıntısına varana kadar yapıyorsak ( Peygamber efendimiz nasıl hac yapmışsa; oturduğu taşa varıncaya kadar çok hassas davranılıyorsa) kurban keserken de sünnete, İslam’a uygun şekilde kurban kesmek lazımdır. İslam’a, sünnete uygun olan her ibadette manevi faydanın yanında maddi faydalar da vardır. Bunun için kurban keserken de elektrik ve narkozla bayıltarak kurban kesmek kesen için kolaylık olabilir. Ancak usule uygun bir davranış ve kurban kesim şekli asla değildir. Hayvanın beyin fonksiyonları aksamaya uğradığı için, ölmüş olabilir ( ki eğer ölmüş ise öldükten sonra kurban kesilmiş olacağından hayvan murdar olacaktır) Sağlık açısından da bayılan hayvanın kanı (hayvan ölmeden kesilmiş olsa bile) tam akmayacağından et sağlığı açısından da sağlıklı olmayacaktır.

Aslına bakılırsa, elektrik ve narkozla kurbanı bayıltarak kesmek sağlık açısından ve maddi açılardan sıkıntı olmasının yanında sünnete ve İslam’a uygun bir davranış değildir. Çünkü vacip olan ibadetler zamana göre hiçbir zaman farklılık göstermezler ve usül, adap ve sünnet neyi gerektiriyorsa o şekilde hareket etmek gerekir.

Kurban kesildikten sonra ise iki rekat şükür namazı kılınır. Bu namazda 1.rekatte ihlas suresi,2.rekatte Kevser suresi okunur. Namazdan sonra ise Şu dua okunur:“Allahümme inne salatii ve nüsüki ve mahyaye ve memati Lillahi rabbil alemiin. Allah’a bu mukaddes ibadeti kendisine nasip ettiği için şükreder. Diğer yıllarda da kesebilmek için yalvarır. Günahlarının affı için dua eder.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir