Soru/Cevap

Kurbanlık Hayvanda Aranan Şartlar Nelerdir Ve Hisse Nedir? 

Büyükbaş kurbanlıkta 2 yaşını doldurmuş sığırın 7’de 1’lik kısmı 1 kişilik hissedir. Küçükbaş kurbanlığın ise 1 yaşını doldurmuş   olması gerekmektedir. Küçükbaş kurbanlığın 1 adedi 1 kişilik hissedir.

 

1 Büyükbaş Kurban = 7 Kurban Hissesi. Fakat Ben 1 Hisse Almak İstiyorum, Bunu Nasıl Yapabilirim?

Siz, 1 hisse olarak kayıt yaptırabilirsiniz. yalovakurban, sizin adınıza diğer 6 hissedarı bulur. yalovakurban, diğer hissedarlar ile sizin aranızda gerekli olan helallik alma sürecini yönetir, diğer tüm fıkhi kurallara uygun olarak sizi diğer hissedarlar ile 1 büyükbaş kurbanda birleştirmiş olur.

 

Hissedarlarla Birlikte Kurban Kesmede Gerekli Olan Fıkhî Şartlar Nelerdir?

Büyükbaş hayvanlar 1 kişiden en fazla 7 kişiye kadar ortak olarak kurban edilebilir.

Kurbanın fıkhen kabulü için aşağıdaki şartların gerçekleşmesi gerekmektedir:

  1. Tüm hissedarlarınmüslüman olması,
  2. Sırf Allah rızası için ibadet niyetiyle kurban kesme niyetinde olması (içlerinden hiçbirisinin et, uygun fiyat, ödeme kolaylığı, işlem rahatlığı vesaire gibi farklı niyetler taşımaması),
  3. Hisselerinin hissedarlar arasında eşit miktarda dağıtılması (Reddül muhtar, Vahdeti, Dürer)

 

          Kurban Kvs olarak bizi tercih eden tüm hissedarların bu şartları taşıdıklarına dair onaylarını alıyor, bu şartları kabul etmeyenlerin kurban kayıtlarını kabul etmiyoruz. Hisselerin eşit dağılımı için 7 kefeli hassas tartım yapan teraziler kullanıyor, hakkaniyet ve eşit dağıtıma dikkat ediyoruz.

 Kurbanımın Diğer Ortakları Belli Midir?

  1. Vekâletle kestiğimiz her bir büyükbaş kurbanın 7 hissedar ortağı belirlenip, 7 hissedar tamamlanarak kesim işlemi yapılmaktadır. Son kalan kurbanda açık hisse bulunması durumunda kalan hisseler Peygamber Efendimizin (S.A.V.) niyetine yalovakurban.com tarafından tamamlanarak kurbanın kesimi yapılmaktadır. Peygamber Efendimizin (S.A.V.) niyetine kesilen hisselerin etleri ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılmaktadır. 
  2. Kesilecek kurbanın tüm hissedarları ismen belirlenmedikçe kesinlikle toplu kesim işlemi yapılmamaktadır. Kesilecek kurbanın tüm hissedarları ismen belirlendikten sonra hissedarlardan helallik alma işlemi gerçekleştirilir. Aynı kurbanda hissedar bulunduğunuz kimselerin isimleri yalovakurban.com’da saklı olup KVKK (Kişisel Verilerin Korunması Kanunu) hükümleri de dikkate alınarak gerektiğinde ilgili hissedarlarımızla paylaşılabilir.
  3. 3Her bir kurban kesilmeden önce kimlerin adına kesildiği sesli olarak okunur, vekaleti kasaplarımıza verilir, tekbirler getirilir, Besmele-i Şerife ile kesimi yapılır, kesildiğine dair bilgi mesajı cep telefonunuza gönderilir.

 

Kurban İbadetinin Kabul Olunması İçin Kurbanımızın Diğer Ortaklarında Bulunması Gereken Şartları Nasıl Takip Ediyorsunuz? 

Kayıt esnasında gerekli olan tüm şartlar kayıt kabul şartı olarak sorulmakta, kurban kaydı bu esasların kabul edilmesi halinde oluşturulmaktadır. Bu süreçleri kabul etmeyenlerin kayıtları alınmamakta, kurban hissedarı olarak kabul edilmemektedir.

 

Niçin Sabit Fiyat Ve Net Kilogram Et Veremiyorsunuz? 

Hiçbir kurban diğeri ile aynı kiloda olmadığı için her bir kurbanı ayrı ayrı tartıyor, size sadece tartımı yapılan sizin kurbanınızın 1/7 hisse ağırlığı kadar et verebiliyoruz. Aynı kiloda iki adet kurban olduğunu varsaydığımız takdirde de hayvandan hayvana et kemik oranı (randıman) farklılıkları bulunmaktadır. Hal böyle olunca aynı fiyattaki iki farklı kurbanda et miktarlarında küçük farklılıklar olabilmektedir.  Ancak aynı kurban içerisindeki hisseler aynı ağırlıkta olmak zorundadır.

 

Kurbanları Nerede Kesiyorsunuz?

İSO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi ve İSO 9001 Uluslararası Kalite Güvence belgelerine sahip tüm yasal izinleri Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan alınmış anlaşmalı profesyonel tesislerimizde kesiyoruz.

 

Kurban Kesimi Nasıl Yapılıyor?

Veteriner kontrolünden geçmiş sağlıklı ve İslami fıkhi şartlara uygun kurbanlarınız, kesime hazır hale getirilir, kurbanı kesecek olan kasaba 7 hissedarın isimleri sesli olarak okunur, vekâletleri verilir, kasap vekâleti kabul eder, tekbirlerle ve besmele-i şerife çekilerek Allah’a kulluk ve ibadet bilinci içerisinde size vekâletle kurbanınız kesilir. Kurbanınızın kesimi esnasında size bilgi sms gönderilir, Kurbanınızın kesim süreci video kaydına alınır, gerektiği takdirde video tarafınıza gönderilir.

 

Kesim Yapılırken Kesim Mahalline Kurbanımın Yanına Gelebilir Miyim? Kurbanımın Kesimini Görebilme İmkânım Olacak Mı?

Kurbanlarınız yetiştiricilerden satın alırken tek tek video ile kayıt altına alıyoruz. 

Aynı zamanda kurbanınız kesilirken de videosunu çekiyor, Bayramın 2. gün akşamına kadar kesimin yapıldığına dair bilgilendirmeyi SMS ile tarafınıza yapıyoruz. 

Tarım ve Orman Bakanlığının açıkladığı genel tedbirler, hijyen ve sanitasyon kuralları, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği ve diğer güvenlik gerekçeleri ile siz evinizde bayramınızı yaparken, biz tüm tedbirleri planlayarak sizin adınıza kesiminizi yapıyor, adresinize kurbanınızı teslim ediyoruz.

 

Garanti Et Miktarı Neden Vaat Edemiyorsunuz?

Sabit fiyat ve kilogram garantisi vermemiz halinde kurban ibadetinizi fıkhi kurallara göre uygun olmayan (yani fıkhî olarak caiz olmayan) bir yöntemle yapmış olacağımız için bu yöntemi tercih etmiyoruz.

Ortak olduğunuz kurbanınız diğerlerine göre daha ağır veya daha hafif olabilir. Dolayısıyla kurbanlıktan çıkan et miktarı da buna göre değişiklik göstermektedir. Bizler et satışı yapmıyoruz. İslami kurallara göre kurban ibadetinizi yerine getirmenize yardımcı oluyoruz. Etinizi hassas terazilerde 7 hisseye kadar bölüyor, ‘izlenebilirlik teknolojisi’ni kullanarak kurbanınızın etini başka kurbanların etiyle karıştırmadan size ulaştırıyoruz.

 

 Ciğer, Kalp Ve Diğer Sakatatlar Da Kolimde Gelecek Mi? Deri, Kelle Ve Sakatatlar Nasıl İşlem Görüyor?

Hijyen ve genel riskler dikkate alınarak çok hızlı bozulma yapısına sahip olan ciğer, kalp ve diğer sakatatların gıda güvenliği kuralları gereği bir risk oluşturmaması adına, sizin adınıza makbuz karşılığında hayır kurumlarına bağışlıyoruz.

 

Evime Teslimatı Yapılan Etler Kendi Kurban Hissemin Eti Midir? Hiçbir Kurbanı Diğerine Karıştırmadan Tüm Sistemi Nasıl Yönetebiliyorsunuz?

30 yılı aşkın kurban tecrübemizle yetiştirilme, sevkiyat, kesime alım, karkas çeyrekleme, parçalama, kasalama, hisseleme, paketleme, kolileme aşamalarında son sistem teknoloji kullanıyor ayrı ayrı küpe numarası, kimlik kartı ve QR barkotlu etiketler kullanıyoruz. Her bir safhada ayrıca kayıtlama yapıyoruz.

Ayrıca hiçbir aksaklığa mahal vermemek adına risk analizi yapıyor, tedbiren tüm aşamalarda sadece vazifesi kontrol olan görevlilerimize de süreci takip ettiriyor, işimizi sağlama alıyoruz.

Tecrübemiz ve sistemimiz sayesinde hiçbir kurbanı diğerine karıştırmıyor, hissenizin %100 sizin adınıza alınan ve kesilen kurbanın hissesi olduğunun garantisini veriyoruz.

 

Kurban Etim Bana Nasıl Ulaşır, Etimi Nasıl Saklayacağım?

Öncelikli amacımız sağlıklı ve soğuk zinciri kırılmamış eti sizlere ulaştırabilmek. Bu yüzden tüm dağıtım organizasyonunu kendimiz organize ediyoruz ve kendi araçlarımızla sevkiyat yapıyoruz. Seçmiş olduğunuz teslimat tarihinde sizlere kurban etlerinizi ulaştırmış oluyoruz. Taze teslimat kurban dışındaki kurban etleriniz size ulaştığında donmuş vaziyette olacaktır. Teslim alır almaz buzluk kısmına (-18 derece) kaldırmalısınız. Tüketmek istediğiniz ürün paketini çözdürüp kullanabilirsiniz. Buzu çözülen paketi tekrar dondurmamalısınız. Buzluğa kaldırdığınız ürünleri 6 ay içerisinde tüketmenizi tavsiye ederiz.

 

Size Nasıl Güvenebilirim?

Kurbanınızı 30 yılı aşkın tecrübemizle kesiyor, 6 yıllık işlenmiş kurban paketi tecrübemizle kurban paketlerinizi hazırlıyor ve sizlere ulaştırıyoruz. Kurbanınızı size vekâleten ibadet hassasiyeti ile tüm fıkıh kurallarına riayet ederek kesiyoruz. 

Yüksek teknolojiye sahip 13.000 mkapalı alanlı bir tesiste, uzman bir ekiple çalışıyoruz.

Geçmiş senelerde bizi tercih eden kurban sahiplerinin geri bildirimleri, memnuniyetleri bizi daha da heyecanlandırıyor, üzerimizdeki manevi ve maddi mesuliyeti bizlere bir kez daha hatırlatıyor, işimizi daha iyi nasıl yapabiliriz sorusuna kaynak oluşturuyoruz. 

Kurbanın tüm süreçlerinde sizlerle iletişim ve paylaşım halinde olmayı hedefliyoruz.  

Kurbanınız kesilirken videosunu çekiyoruz. Bayramın 2. günü akşamına kadar kurbanın kesildiğine dair bilgilendirme mesajını cep telefonunuza gönderiyoruz.

Her noktasıyla mübarek olan “Kurban” kelimesini ve bu kelimenin altını dolduracak manevi ve maddi tüm süreçleri önemsiyor ve bunu ibadet bilinciyle manevi duygularla yapıyoruz. 

Güveninizle kurban ibadetinizi üst düzey standartlarda her yıl artan kalite ile yapmaya devam edeceğiz.

Bizleri youtube ve instagram sayfalarımızdan araştırıp takip edebilirsiniz.

 

Küçükbaş Kurban Kesim Süreciniz Nasıl İşliyor?

Büyükbaş kurbanda olduğu gibi küçükbaş kurbanları da islami usullere göre vekâletle sizin adınıza kesip soğuk havada dinlendiriyoruz. 12-18 saat dinlenen kurbanları detaylı paket kasaplık hizmetiyle pirzola, küşleme, kuzu sırt, incik, gerdan, kuşbaşı, kavurmalık, kaburga olarak nevilerine ayırarak hijyenik paketlere koyup isminize özel kolilere koyuyoruz. Teslimat tarihlerimizden seçmiş olduğunuz tarihte dondurulmuş olarak adresinize teslim ediyoruz.

 

Küçükbaş Kurbanımı Neden yalovakurban’da Kestirmeliyim?

Balıkesir’in coğrafi işaretli (Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Türkiye’deki yöresel ürünlerin geleneksellik ve kalite bakımından değerlendirilmesi sonucu bu ürünlere verilen tescil işaretidir.) İvrindi kuzularını seçip sizlere sunuyoruz. Bu kuzuların kendine has bir semizlik ve kalitesi mevcuttur. Bunun yanında küçükbaş kurbanda da kurban etlerinizi detaylı paketleme hizmeti ile evinize teslim ediyoruz.